Yük konteyner, genel olarak deniz ürünü, et, taze sebze, meyve gibi çabuk bozulan mallardan, tahıl, kahve, çay. vb. gibi pek çok değişik ürünü, ülkeden ülkeye ya da şehirden şehre taşımada kullanılan, çelik, alüminyum bakır vb. ile yapılmış, kilitlenen kapakla donatılmış, büyük ölçekli kaba denir. Çok amaçlı kullanılmaktadır. Yük konteynerleri taşımacılık ve lojistik anlamında önemlidir.

Yük Konteyner Özellikleri

Çeşitli boyut, en ve yükseklikte, soğutmalı, havalandırmalı, üstü açık, üstü kapalı dökme yük için vb. modelleri bulunur; büyük gemi, kargo uçak, tren ve kamyon ve tır aracılığı ile taşınabilir.

Konteyner çok fazla taşıma çeşidi vardır. Yükleri yolda boşaltır. Doldurmadan tekrar taşınmasını sağlayan bir gereçtir. Konteynerler genelde 20 feet ve 40 feet uzunluğuna sahip 2 modelde olur, çoğunlukla çelikten üretilir.

40’lık konteyner imalatı sırasında kullanılacak çelik miktarı 2,5 tondur. Konteynerin tümü 96 ton civarında bir ağırlık kaldırma kapasitesine sahiptir, zemini ise cm² ye 25,5 kiloluk yükü kaldıracak şekilde sağlam bir biçimde dizayn edilmiştir.

Yük Konteyner Ev Yapımı

Yük konteynerleri ile birçok şey yapmak mümkündür. Alternatiflerin yanı sıra yük konteynerlerini ev yapmakta olasıdır. Çelik bir kutunun içine girip orada öylece yaşamak mümkün değildir. Eğer konteyner bir evde yaşamak istiyorsanız, yaşadığınız ülkenin, bölgenin, şehrin tüm hava olayları ve mevsimleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmalısınız. Çelikten yapılan bir konteyner size izolasyon olmadan ev konforu sağlayamaz. Tam da bu sebeplerle iyi bir tekniker ile anlaşıp konteynerin içini mutlaka yaşadığınız coğrafya koşullarına uygun izole ettiriniz.

Nakliye konteynerlerinin boyutlarının belirli uluslararası standartlara göredir, Ama her konteyner aynı ebatta üretilmiyor. Boyutları, malzemelerinin de çeşitlilik gösterdiği farklı konteynerleri araştırmalısınız. En uygun olanı tercih etmelisiniz. Her ülkenin değişik imar yönetmelikleri vardır. Konteyner evi inşa edeceğiniz bölgenin ilgili makamlarından konteyner ev kurulumu konusunda mutlaka bilgi almanız gerekmektedir. Belediyeden gerekli izinleri almalısınız. Projenizin, İlk çizildiği haline sadık kalınarak ilerlenen inşaatlar çok daha hızlı sonuçlanır.

Konteyner evlerde de aynı durum geçerlidir. Bir konteynerin bir duvarını kestirmek veya boyutlarını değiştirmek pahalı ve çok vakit alan bir iştir. Bu sebeple konteynerin gelecekte alacağı şekli inşa sürecinden önce kesin olarak planlamalısınız. İnternet üzerindeki fotoğraflarda güzel göründüğü için bir konteyner siparişi vermek büyük bir hatadır. Taşıma konteynerlerinin ikinci el olduğunu bilmelisiniz, satın almadan önce kontrol etmelisiniz ve o konteyner da eskiden ne taşındı öğrenmelisiniz. Örnek olarak, kimyasal maddeler taşınmış olan bir konteyneri kimyasallardan arındırmak çok zor ve masraflı olacaktır. Satın alınan konteyner ne kadar az kullanılmış ise o derece iyi olacaktır. Tek bir kere kullanılmış konteyner, yeni üretilmiş, kadar temiz ve masrafsız olacaktır.

Yük Konteyner Çeşitleri

Genel Amaçlı konteyner Standart konteynerler genel yükleri taşır ve sık kullanılan konteynerdir. Standart konteynerin duvarları kapalıdır, Ön arka kapıları vardır. Kargo için tasarlanmıştır. Ölçüleri 20′ ve 40′ ve 45′ bazen de 54′ uzunlukta konteynerlerdir.

High Cube Konteyner

Standart konteynerler ile fiziki yapısı yakındır. Yüksekliği 2896mm yüksekliği vardır. Genellikle 40′tır. Kuru yük yüklenir, hafif yükler yüklenebilir. 2,7 metre dahil gabari yük taşınabilir.

Soğutuculu Konteynerler

İçerisinde bozulacak malzeme olsa dahi, soğutma özelliği ile onu gitmesi gereken noktaya güvenle götüren konteyner türüdür. Havalandırması ve kendi içinde bir soğutma sistemine sahiptir. Bozulacak ürünleri taşıyabilir.

Üstü Açık Konteynerler

Üstü açık konteynerin en önemli özeliği, üstü açık olduğu için daha fazla yük alabileceğidir. Genelde yüklemeden sonra üstü branda ile örtülür Üstünün açık olmasının bir diğer avantajı da sığmayan ürün ve ürünlerin kolayca üstten yüklenmesidir.

Açık Konteynerler

Açık konteynerlerin tavanı ve duvarı mevcut değildir. Hiç bir konteynere sığmayan yükleri taşıması amacı ile kullanılır. Özellikle iş makinesi, araç, jeneratör gibi iş makineleri, araç gereçler taşınır.

Tank Konteynerler

Tank konteyner sıvı, gaz (petrol, doğalgaz) vb yükleri taşımada kullanılır. Silindirik tank çeliktir. Şekli dikdörtgen konstrüksiyon biçimindedir. Taşınırken sallanma oranı ile tehlike yaratabilecek kimyasal maddelerde taşındığından %80’i dolu olmalıdır. Sıcaklık ile oluşacak genleşmeyi de unutmamak gerekir. Bu konuda ki sınır ise %95 doluluğun sağlanmasıdır.

Yük Konteyner İmalatı

Uluslararası standartlara uygun bir şekilde gerçekleştirilir, firmalar bu konuya hassasiyet göstermektedir. Lojistik anlamda konteyner üretiminin dünya standartların da olması çıtayı yükseltmektedir. Firmaların daha kaliteli malzeme ihtiyaçları vardır. Özellikle güçlendirilmiş şase kullanımı etkin korunaklı ve kaliteli bir sistem ortaya çıkarmaktadır. Konteynerler yıllarca kullanıldığı halde hiçbir dış şarttan etkilenmeyen bu dayanıklı yapıya sahiptir, bu durum başarılı bir yük konteyner imalatı ile desteklenir. Bilinçli, eğitimli bir üretim ve kaliteli firma unsurlarının bu konuya büyük katkılar sağlamaktadır. Son yıllarda kullanılan nitelikli malzeme ile yapılan yük konteyner imalatı, lojistik ve taşımacılık alanında çıtayı yükseltir.

Yük Konteyner Ölçüleri

20’LİK Özellikleri aşağıdaki gibidir.
Genişlik olarak 2,36 m5, Uzunluk 90 m2, Yükseklik 36 Hacim m33 Boş ağırlık m³2.309 kg Yük kapasitesi 21.700kg.

40’LİK DC Özellikleri aşağıdaki gibidir.
Genişlik olarak 2,36 m11, Uzunluk 99 m2, Yükseklik 34 m Hacim 67 m³ Boş ağırlık 3.708 kg Yük kapasitesi 26.780 kg.

40’LIK HC Özellikleri aşağıdaki gibidir.
Genişlik olarak 2.34m, Uzunluk 11.97m, Yükseklik 2.68m Hacim 77 m³ Boş Ağırlık3.990 kg Yük Kapasitesi 26.780 kg.

Konteyner Taşımacılığı Faaliyetleri

Gün geçtikçe fazlalaşan ticaret hacmi ve mal hareketinin Dünya üstünde farklılaşması, ürünlerin konsolidasyonunu zorunlu kılıyor. Uluslararası ticarete konuları yükler bazen bir konteynerin tamamını dolduramaz ise, farklı alıcısı olan yük parsiyel olarak tek bir konteynerde taşınır. İşte bu durum da, Komple Konteyner ve Parsiyel Konteyner taşımaları karşımıza çıkar.