Tehlikeli Atık Konteyneri

Günümüzde, hem üretimin hem tüketimin fazla olması sebebiyle insan sağlığına ve çevreye daha duyarlı olmak konusunda teknolojik gelişmeler hızla artmıştır. Bu teknolojik gelişmelerden bir tanesi atık konteynerleridir. Her atık madde sokakta gördüğümüz normal çöp konteynerine atılamayacağı için, atık konteynerleri çevreyi ve can güvenliğini korumaktadır. Çevreyi korumak ve tehlikeli atıkları çevre ve insana zarar vermemek için kontrol altına almak için ayrıştırmanın göz ardı edilmesi mümkün değildir. Tehlikeli Atık Konteyneri

Bunlar özel olarak üretilmiş olup, normal atıklarla, tehlikeli atıkların bir araya gelip karışmaması için üretilmişlerdir. Kimyasal atıklar sızıntı yapıp daha büyük sorunlar ortaya çıkarabilirler. Bu nedenle bu konteyner çeşidine ihtiyaç duyulmaktadır. Varil yağ, metal, pil gibi tehlikeli atıklar, normal atıklardan bu şekilde ayrılmaktadır.

Yanmaz, izolasyonlu, taşkın havuzlu, havalandırmalı, Isıtma, soğutma ve yangın sistemlerini içerisinde barındıran atık konteynerleri tehlikeli maddelerin içeriğine göre de birbirinden ayrılmaktadır. Tehlikeli atık konteyneri ve tehlikesi olmayan atıkların başka kimyasal maddelerle birleşmesi sonucu da oluşmaktadır. Bunlara kontamine atıklar denmektedir.

Tehlikeli Atık Konteyneri

tehlikeli atık
tehlikeli atık

Tehlikeli atık ve kontamine atık konteynerleri birbirlerinden ayrılmaktadır. Her iki türde de elektrik sistemleri tasarlanmış olup her ikisinde de en önemli nokta sızdırma durumu olmaktadır. Sızdırma durumu olmaması, atıkların içerikleri hakkında belirli etiketlemeler yapılmak zorundadır. Hangi tehlikelerler karşı karşıya kalınabileceği konusunda etiketleme olmayan konteynerler kullanılmamalıdır.

Konteynerin içeriği ve hangi tehlikeyi içerdiği bilinmelidir. Pek çok çeşit atık konteynerine piyasada rastlamak mümkündür ancak, sürgülü ve kapılı olanları en çok tercih edilenlerdir.

Her sektörde atık konteynerine ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle sanayi alanında tehlikeli yağlar, kimyasal maddeler tehlike arz etmekte ve adeta hastalık ve ölüm saçmaktadır. Sağlıklı ve temiz bir iş alanı yaratmak için bunlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kaliteli bir atık konteyneri kesinlikle sızdırma yapmamalı ve gereken ısı dereceleri ayarlanmalı ve depolama ayarı mutlaka yapılmalıdır. Bu şekilde konteynerlerde saklama da yapılabilmektedir. Oluşabilecek yangın durumlarının önüne geçmek için iş güvenliği mevzuatında da firmaların, fabrikaların mutlaka atık konteyneri bulundurması gerekir. Ayrıştırmaya önem vermeyen firmalara kontroller neticesinde ceza yazılmaktadır. Bunun için öncelikle atık hesaplaması yapılmalıdır.

Atık Konteyner Alırken

Hayatımızın içinde yer alan nakliye ve alışveriş kısımlarında ki bazen konaklama dalında hem çok eski zamanlardan bu yana hem de günümüzde kullandığımız bu gizli arkadaşlarımız olan konteyner ailesinden bahsedelim.

Bu ürün dalında birçok çeşit ve yine çeşitli boyutlar yer almaktadır. İhtiyacınıza göre en uygun konteyner alımı için satın alma yapacağınız siteden yardım isteyebilirsiniz. Konteyner boyutları fit(feet) terimiyle ölçülmektedir ve Fit İngilizlerde kullanılan bir uzunluk ölçüsü birimidir. Fit (Feet)’in ft ve ‘ şeklinde kısaltmaları vardır. 1 fit 30,48 cm uzunluğundadır.
Günümüzde konteynerler daha çok ulusal nakliye dalında kullanılmaktadır.

Örneğin Çin’den aldığınız ürünler büyük konteynerlere doldurulup gemiler aracılığı ile sizin ülkeniz ve diğer ülkelere dağıtılmaktadır. Aynı şekilde sürat teknenizi veya arabanızı da konteyner ile nakliye edebilirsiniz. Satın alma işlemi sizin bütçenize pahalı geliyorsa bazı firmalar kiralık konteyner hizmeti vermektedir.

Yerel Kullanım dışında bir çok hizmete ev sahipliği sunan konteynerler biz insanların atıklarını da taşımakta.

atık konteyner
atık konteyner

Bunlar ;

Tıbbi Atıklar – Kimyasal Atıklar – Tehlikeli Atıklar (Patlamamış El Bombaları veya Füzeler) diğer adıyla Silah ve Mühimmat Atıkları vb. gibi birçok kategori de hizmet vermektedirler.

KONTEYNER SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ ?
1. Satıcı firmanın güvenilir olması, yasal bir şekilde faaliyetlerini sürdürmesi.
2. Üretilen konteynerler ISO Standartlarına uygun üretilmesi.
3. Seçeceğiniz konteyner ihtiyacınıza uygun büyüklükte ve hacimde olması.
4. Konteynerlerin gümrükte sorun yaşamaması için sertifikalı ve yasal ürün içermesi.
5. Konteynerin nakil ettiğiniz ürünü taşıması için ona uygun malzemeden yapılması.

Atık Konteyner Alırken

Bütün bu şartlar doğru şekilde sağlandığında oldukça başarılı konteyner ile nakliye işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Uygun ve güvenilir konteynerler için biraz araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Umarım bu yazı size yardımcı olmuştur.
Konteynerleri nakliye dışında konaklama olarak kullanmak isterseniz eğer alacağınız sorumluluk ve yapacağınız araştırma biraz daha fazla olmalıdır. Çünkü içinde yaşamak çok daha farklı bir boyut.

Konaklama için alacağınız konteyner iklim şartlarına uygun ve dayanıklı, Tesisat kurulumuna destek veren, Güvenlik için iyi kilit sistemine sahip olan ve refahınız için isteğinize göre geniş olmalıdır. Son zamanlarda piyasada rağbet gören, modifiye konteynerler bu iş için çok daha uygun ve dileğinize göre şekil alacaktır.

Tıbbi Atık Konteyner

Tıbbi atık konteyner çeşitlerini kanun gereği 20 yatak ve üzerinde kapasitesi olan tüm sağlık kuruluşları, Aile Sağlığı Merkezleri kullanmak zorundalar. Ayrıca 20 yatak kapasitesi üzerindeki tüm kuruluşlarda taşıma ve depolama için iki ayrı konteyner bulunması da zorunludur. Bu konteynerlerin doldurulması, boşaltılması araca yüklenmesi ve araçtan boşaltılması gibi her işlem sadece eğitim almış yetkili personelce yapılmalıdır.

Tıbbi Atıklar

Hastanelerdeki ya da sağlık kuruluşlarındaki her türlü iğne gibi insana doğrudan temas eden, kan gibi çeşitli insan sıvılarının olduğu atıklara tıbbi atık denir. Hatta çeşitli organ ya da doku atıklarının da bulunabileceği bu tıbbi atıklara yetkili personelin bu atıkları taşırken kullandığı eldiven gibi yardımcı eşyalar da dahil edilir. Üstelik bu personelin kullandığı eşyalar da son tesise gelindiğinde atılır ve geri dönüşüm de dahil bir daha kullanılmaz. Ayrıca Tıbbi atık konteyner içine atılacak olan tüm atıkların özel bir torbaya konulması gerekir. Bu torba ise en fazla ¾ oranında doldurulabilir. Hatta gerekli görülürse bu torba yine aynı özelliklerdeki başka bir torbaya konulabilir.

Tıbbi Atık Konteyner Özellikleri Neler?

Öncelikle tüm tıbbi atık konteyneri turuncu renkte olmalı. Ancak içindeki malzemeye göre sarı ya da yeşil renk olabilir. Ancak mutlaka parlak ve dikkat çeken bir renk olması gerekir. Üzerlerinde ön ve arka yüzlerinde hatta çok büyükse 4 tarafında da “Dikkat Tıbbi Atık” ibaresinin uzaktan görünecek şekilde yazılı olması ve uluslararası kabul edilen biyotehlike ambleminin de olması zorunludur. Ayrıca kanun gereği tüm tıbbi atık konteyner, en az iki günlük tıbbi atık taşıyacak kapasitede olmalı. Ancak isterseniz daha büyük modelleri kullanabilirsiniz.

Tıbbi atık konteyner çeşitlerinin hepsi olası bir yırtılma gibi istenmeyen risklere karşın köşesiz tasarlanır. Köşelerin olduğu yerlere de iç kısımlarda kavis verilerek içindeki torbanın zarar görmemesi sağlanır. Ayrıca bu atık konteyner kapaklarının dışardan bir hayvanın giremeyeceği kadar sağlam olması gerekir. Olası bir devrilme ihtimaline karşın konteynerlerin çevresi ayrıca kontrol edilmeli ve gerekirse ek önlemler alınmalıdır. Tüm bunlardan sonra tıbbi atıkları tesislere götürecek ekipten başkası bu konteynerlerdeki atıkları çıkarmamalı ve yetkisi olmayan kimsenin bu konteyneri taşımaya ya da boşaltmaya çalışmaması gerekir.

Katı Atık Depolama Konteyner

Üretim yapılan her yerde ve insanın yaşadığı her yerde atık madde oluşur. Bunların içinde en çok ihtiyaç katı atık depolama konteyner çeşitleri olur. İster kimyasal ister diğer türden olsun sıvı olmayan her atığı bu konteynerlerde depolamak ve nakletmek mümkündür.

Katı Atık Konteyneri

Katı atık konteynerleri, ister büyük apartmanlar ya da sitelerde olsun ister küçük işletmeler ya da büyük fabrikalar olsun fark etmez, her alanda kullanılması mecburidir. İş güvenliği yasasıyla bu zorunluluğa hem kendi işletmeniz için hem de çevreye olan saygınızdan dolayı uymanız gerekir. İhtiyacınıza göre üstü açık konteynerlerden özel soğutma sistemli modellere kadar çok geniş ve farklı ebatlarda kullanım alanı bulunan bu konteynerlerin üretimi ve kullanımı da bir o kadar kolaydır.

Katı Atık Depolama Konteyner Özellikleri Nasıl Olmalı?

Öncelikle katı atık depolama konteyner çeşitlerinin hepsinin temizliği ve strelizasyonu tam ve düzenli olarak yapılmalıdır. Bunun içinde çoğu konteynerin iç yüzeyi zaten PVC gibi kolay temizlenen malzemelerden yapılır. Burada amaç katı atıkların işleneceği ya da muhafaza edileceği yere kadar sağlıklı ve doğru biçimde saklanmasıdır. Ayrıca bu PVC kaplı konteynerleri kullanmak için katı atığın bir şekilde paketlenmiş olması gerekir. Aksi halde başka tip bir konteyner gerekir. Hatta her kullanım sonrası atık konteyner boşaltıldıktan sonra iyice temizlenmeli ve yeniden kullanımdan önce güvenlik ve temizlik kriterlerine göre kontrol edilmelidir. Aksi halde zamanla konteynerin içinde küf ya da mantar hatta zehirli gazların oluşması ve çalışanların bundan olumsuz etkilenmesi kaçınılmaz olacaktır.

Bunun yanında konteynerin dışına içindeki atığa göre uluslararası geçerliliği olan işaretlerinde bulunması gerekir. Böylece bu konteynere müdahale eden herkes içindekini bilir ve ona göre tedbirini alır, kazaları önlemiş olursunuz. Katı atıkların çok büyük bir bölümü geri dönüşüm ya da farklı şeklilerde değerlendirilebilir. Bu da katı atık depolama konteyner, tekrar tekrar kullanılabileceği anlamına gelir. Ancak sürekli muhafaza edilecekse bu konteynerlerin çok daha farklı yöntemlere ve yönetmeliğe göre hazırlanması gerekiyor. Üstelik içindeki maddelerin herhangi bir reaksiyona girmemesi içinde süresiz olarak depolanacak bu atıkların bir şekilde kontrol edilmesi gerekir.

Geçici Atık Depolama Konteyner

Geçici atık depolama konteyner çeşitleriyle işletmenize daha pratik ve daha avantajlı çözümler sunabilirsiniz. Özellikle üretim yapan işletmeler ve fabrikalarda oluşan atıkların geri dönüşüm ya da etkisizleştirilmesi için başka bir tesise nakli söz konusu olur. Her ne kadar bunu kendileri yapsalar bile çoğu firma oluşan atıklarını bir süre konteynerlerde muhafaza eder.

Atık Geçici Depolama Konteyner Kullanımı

Özellikle sıvı ya da kimyasal atıkların toplanıp başka bir tesise nakli çok önemlidir. Zaten Çevre ve Orman Bakanlığı atıkların saklanması, nakli ve imha edilmesi ya da geri dönüşümü için çok sıkı yönetmelikler yayımladı. Öyle ki aksi durumlarda firmanın kapatılmasına kadar varan cezalarla karşılaşabilirsiniz. Her ne kadar bu iç masraflı olabilse de atıklarınızı depolamak için çok daha hesaplı ve aynı güvenlik seviyesinde çözümleriniz de var.

Geçici Atık Konteyner Depolarken

İşletmeniz için geçici olarak konteyner kiralayabilirsiniz. Ya da aynı konteyneri içindeki atıkları geri dönüşüm ya da işlemek için tesislere bıraktıktan sonra tekrar kullanabilirsiniz. Ancak her iki durumda da dikkat etmeniz gereken birçok durum var. Bunlardan ilkinde konteynerin tekrar tekrar kullanılacağını unutmayın. Bu yüzden her kullanımda konteynerin biraz daha eskiyeceğini bilmelisiniz. Yani gerek içindeki gerekse dışındaki kaplamalar ve özel maddelerin aşınacağı gibi sorunlar olacaktır. Bunun için öncelikle kullandığınız konteynerin özelliklerini bilmelisiniz. Temel olarak konteynerlerin iç kısmına ve dışına ayrı malzemeler ve özellikler kullanılır.

Sağlam bir iskelete sahip olan konteynerlerin içindeki atıkların yüklenmesi ve boşaltılması sırasında iç kaplamalarının çizilmesi, yırtılması ya da özel boyasının sökülmesi gibi sorunlar incelenmelidir. Daha sonra her kullanım sonrası atık konteyner titizlikle temizlenmelidir. Özellikle kimyasal ya da biyolojik atıklar için bu temizlik ve iç kısmın kontrolü hayati bir önem taşır. Bunun yanında eğer bir hasar ya da sorun varsa önce bunlar giderilmeli daha sonra temizlik yapılmalı sonrasında kullanılmalıdır. Taşınan atık tehlikeliyse dış yüzeyinde de titiz bir çalışma yapmalısınız. Eğer eskime ya da sızıntıya yol açabilecek bir durum varsa kullanmadan önce bu hasarları onarmalısınız. Geçici atık depolama konteyner çeşitlerini bu şekilde daha güvenli ve hesaplı kullanabilirsiniz.

Ambalaj Atık Depolama Konteyner

Ambalaj atık depolama konteyner, aslında en az kimyasal atıklar kadar önemli bir alandır. Bu yüzden bunu da küçümsemek gibi bir yanlışa düşülmemeli ve gereken önlemler alınmalı. Üstelik bu alan diğerlerine göre nispeten en ekonomik olanıdır.

Ambalaj Atıklar

Ambalaj atıklar; endüstriyel ya da kimyasal olmayan, günlük hayatın ve iş hayatının hemen her alanında kullanılan farklı ürünlerin kutu ve ambalajlarının oluşturduğu genel bir kavramdır. Bu atıkların genel kullanımı sanayiden küçük işletmelere hatta evlerden piknik alanlarına, park ve bahçelere kadar uzanır. Kısacası hayatın her alanında ve her yerde bu atıkları görürüz. Bu yüzden en çok ihtiyaç duyulan ambalaj atık depolama konteyner çeşitleri olur.

Ambalaj Atık Konteyner Özellikleri

Ambalajlar genelde plastik gibi doğada çok uzun süre kaybolmayan maddelerden yapılır. Bu da aslında ihmal edildiğinde nasıl bir çevre sorunlarına yol açabileceğinin bir işareti sayılır. Üstelik ambalajların geri dönüşüm olanaklarıyla bir miktar ekonomik değeri bile var. Kaldı ki ambalaj atıkların depolanması geçici bir şeydir. Yani kullandığınız konteyneri daha sonra defalarca kullanabilirsiniz. Bu da size tek bir atık konteyner maliyetiyle sınırsız depolama ve nakliye imkânı verir. Üstelik ambalaj atıkları için kullanılan konteynerlerin maliyeti de düşüktür. Ayrıca bir elektrik şebekesine ihtiyaç duymazlar. Ancak kullanılan atık türüne göre aydınlatma gibi bazı işler için de ayrıca bir elektrik hattı kurabilirsiniz. Ya da saklama koşullarına göre açık ya da kapalı olması fark etmeyen her alanda bunları kullanabilirsiniz. Dolayısıyla ek bir maliyete de gerek kalmaz.

Herhangi bir izolasyon şartı da olmadığı için iç ve dış ortamlardan izole etmek için ek bir çalışma ya da maliyete gerek kalmaz. Sadece konteynerin yanmaz bir malzemeden olması ve dış ortamın fiziki şartlarına dayanıyor olması gibi asgari şartları taşıması yeterlidir. Bu da size asgari maliyet olarak yansır. Üstelik bu özellikleriyle montelenmiş olarak ya da demonte olarak kolayca istediğiniz yere taşıyabilir ve istediğiniz an kurup sökebilirsiniz. Ambalaj atık depolama konteyner çeşitleri ile her mekanda ve her işletmede rahatlıkla atıklarınızı toparlayabilir, depolayıp nakledebilirsiniz.

Exproof Atık Konteyner

Yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevre için exproof atık konteyner kullanmak en kesin çözüm olacak. Özellikle kimyasal atıklar başta olmak üzere bazı sanayi atıklarının depolanması her şeyden daha önemli olabilir. Üstelik istenmeyen bir sızıntıda çevre başta olmak üzere diğer canlıların hatta insanların da hayatı tehlikeye girebilir ya da istenmeyen hatta telafisi mümkün olmayan sorunlara yol açabilir.

Exproof Atık Konteyneri Nedir?

Tam da bu yüzden bazı atıkların saklama koşulları daha da büyük önem taşır. Bunun için sağlam bir iskelet (mesela titanyum ya da en az o kadar sağlam bir metalden) ve dışında da tüm etkilerden (yangın, çarpma, düşme gibi) ve hava koşullarından korumalı. İşte exproof atık konteyner, tam da bu özellikleri sağlar. Üstelik dahili soğutma sistemi sayesinde içinde sakladığı atığın ısısını istenilen düzeyin altında tutuyor. Isıyı – 4 dereceye kadar düşürebilen bu konteyner sayesinde kimyasal ya da diğer tehlikeli atıkların bozulması ya da çevreye sızması önlenmiş olur.

Exproof Atık Konteyner Özellikleri

Bu konteynerlerin içinde titanyum alaşımlar kullanılır. Ya da en az onun kadar sağlam olacak diğer alaşımlar kullanılır. Böylece her türlü fiziki zararda konteynerin çökmesi ya da içindeki tehlikeli atıkların zarar görmesi engellenir. Ayrıca dış yüzeyindeki özel kaplama sayesinde de alevden etkilenmez. Ateşe dayanıklı bu sistem sayesinde atık konteyner ateşten etkilenmez ve belirli bir ısıya kadar yangına direnir. İçindeki atığın ısısını korumak ve belirli seviyelerde tutmak için dahili soğutma ve elektrik sistemine de sahip olan bu konteynerler normal 220 V şebeke elektriği ile de çalışabiliyor. Bu şekilde açık alansa yıllarca bile zarar görmeden kalabilen exproof konteynerlerin kapısını açsanız bile bir süre daha ortam ısısını muhafaza eder. Exproof konteyner, hava geçirmemesi ve sızdırmaması için çift güvenlik önlemiyle daha güvenli koruma sağlar. Özellikle iç kısımlarındaki strelize edilmiş kaplamaya ek olarak tabanda bir kat daha bulunur. Bu katta her ihtimale karşın sızıntı olursa buradan toplanır ve yine konteynerin dışına hiçbir şey taşmamış olur. Tüm dünyada kullanılan ve güvenilen exproof atık konteyner ile işletmenizin ve çevrenin güvenliğini en üst seviyede sağlamış olursunuz.

Atık Yağ Depolama Konteyner

Atık yağ depolama konteyner, size ve çevreye en uygun saklama koşullarını sunuyor. Aynı zamanda yağların geri dönüşümü ve tekrar ekonomiye kazandırılması da sağlanarak ülke ekonomisine katkıda bulunuyorsunuz.

Çevre Sorunu Olarak Atık Yağ

Atık yağların çevreye tahmin ettiğinizden daha fazla zararı var. 1 litre atık yağın bir milyon litre temiz suyu kirlettiğini biliyor muydunuz? Üstelik bu suları kullanan hayvan ya da bitki de olsa son tahlilde atık yağ insana tekrar ulaşır. Bu yüzden Çevre ve Orman Bakanlığı özellikle işletmeler ve fabrikalar gibi atık yağlar için farklı yönetmelikleri yürürlüğe koyar. Özellikle endüstriyel yağların toplanması, depolanması nakil edilmesi ve işlenmesi hakkında sıkı kurallar ve katı cezalar var. Tüm bunlar için aslında ihtiyacınız olan tek şey atık yağ depolama konteyner çeşitlerinden size göre olan birini seçmek.

Değerlendirilen Atık Yağlar

Kaldı ki özellikle evsel yağlardan üretilen biyodizel gibi geri dönüşebilen ve ekonomik değeri olan yağları kullanarak hem siz hem de ülke ekonomisi kazanır. Bunu fark eden belediyeler hem çevre duyarlılığı için hem de ekonomik değerleri için artık atık yağları topluyorlar. Hatta Avrupa ülkelerinin bazılarında atık yağ toplama merkezi bulunuyor. Kızartma ya da kullanılmış diğer yağları buraya koyabiliyorsunuz.

Atık Yağ Depolama Konteyner Özellikleri Neler?

Öncelikle atık yağları doğru şekilde muhafaza etmek için seçilecek atık konteyner kesinlikle sızdırmaz özellikli olması gerekir. İç ve dış yüzeylerinde ateşe karşı dayanıklı malzemelerin kullanılması ise yangın ve olası bir patlama riskini önlemek için kesinlikle şarttır. Ayrıca bekleyen yağların kutularından sızma ihtimaline karşın konteynerin altında ya da bir taşkın havuzu sistemi olması gerekir. Bu sayede konteynerden olası bir sızıntı ve çevre sorunu önlenmiş olunur. Üstelik konteynerin içinde gerekirse havalandırma ve ısı dengesini sağlayacak bir soğutma sistemi de olmalıdır. Bu sayede yağların bozulması ya da farklı reaksiyonların önüne geçilmiş olunur. Tüm bunlar sağlandığında düz bir zemine yerleştirilen konteyneri uygun şartlarda gideceği tesise nakletmeniz ve bu sırada hız kuralları gibi çeşitli kurallara dikkat etmeniz gerekir. Atık yağ depolama konteyner üzerinde mutlaka konteynerin içindeki malzeme ile ilgili uyarı işretleri olması da gerekir. Böylece çevreye karşı sorumluluğunuzu yerine getirmiş olursunuz.

Tehlikeli Atık Konteyner

Atık yönetimi , herhangi bir ürünün tasarım aşamasından başlayarak; üretim, tüketim , atık oluşumu,atığın geri dönüştürülmesi veya  bertarafını kapsayan disiplindir. Atık yönetiminin verimli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi üzere atık konteyner çeşitlerine ihtiyaç duyulur. Tehlikeli atık konteyner yönetimi ile atığın kaynağında azaltılması, özelliğine göre ayrılması, toplanması , geçici depolanması , ara depolanması , geri kazanılması, taşınması  ve bertarafını içeren bir yönetim biçimidir.

Çevre üzerindeki baskının büyük ve tek bir yaklaşımla çözülebilmesi mümkün değildir. Fakat çeşitli önlemler alarak atık yönetimine katkıda bulunabilmek mümkün olacaktır. Atık; kullanılmış, artık istenmeyen ve çevre için zarar oluşturan her türlü maddeye denir. Atıklar dönüştürülebilir, kimyasal, çevre için tehlike arz eden, radyoaktif ve nükleer atık olmak üzere kategorilere ayrılır. Tehlikeli atıkların korunması ve çevreden uzak tutulması üzere son dönemlerde en sık tercih edilen  ürünler tehlikeli atık konteyneri çeşitleridir. Atıklar teknolojik ve sosyal gelişmelere bağlı olarak insani gelişme ile ilgilidirler.

Tehlikeli Atık Konteyneri Özellikleri

Tehlikeli atık konteyner, tehlikeli atık sınıfına giren her türlü atığın depolandığı ünitelere verilen isimdir. Çevre ve Orman Bakanlığı, bu tip ürünlerin taşınması ve depolanmasını belirli şartlara bağlamıştır.   Mevzuat gereği, lisanslı bertaraf ve geri kazanım firmaları, tehlikeli atıkları bizzat fabrikalardan veya üretim sahalarından teslim alacaklardır. Teslim alınan ürünlerin geri dönüşüm ile geri kazandırılmaları, bertaraf edilmeleri veya işlenmeleri gerekmektedir .Bu süreç boyunca tehlikeli atıklar tehlikeli atık konteyner içerisinde saklanırlar.

Atık çeşitleri ile doğru orantılı olarak birçok tehlikeli atık konteynerleri bulunmaktadır. Kimyasal, radyoaktif, nükleer, tehlikeli atık gibi maddelerin muhafaza edilmeleri üzere özel konteyner tipleri bulunur. Örneğin; fiziksel veya kimyasal olarak bir reaksiyon içerisine girmeyen atıklar ile, ekotoksik oranı son derece yüksek olan atıkların aynı ünitede muhafaza edilmeleri mümkün değildir. Fabrika ve işletme sahipleri, tehlikeli atık konteyner çeşitleri  tesisler ve binalardan uzak mekanlara yerleştirmek zorundadırlar. Ayrıca, konteyner üzerinde içerisinde bulunan maddenin çevre için tehlike arz ettiği konusunda bir uyarı bulunmalıdır. Bazı atıkların günlük olarak fabrika dışarısına çıkarılmaları zorunluyken, bazıları 180 gün boyunca tehlikeli madde konteyner içerisinde saklanabilirler.

Evsel Atık Depolama Konteyner

Evsel atık depolama konteyner, çeşitleriyle özellikle şehirlerdeki çevre sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Özellikle apartmanlar ya da büyük sitelerde çok büyük miktarda evsel atık çıkar. Hatta sokaklarda bazı noktalarda bunlar yığılır. En azından kendi evinizde kalabalık bir misafir sonrası çıkan çöpü düşünün.

Şehirciliğin En Önemli Göstergesi

Hatta medeniyetin bile en önemli göstergesi olan temiz sokaklar ve temiz şehir denilebilir. Ancak çoğu zaman söylemesi kadar kolay olmayan temizlik için her şehirde bazı farklı uygulamalar olabiliyor. Yine de temizliğin daha dar alanda ele alınması gerekir. Mesela apartmanlarda ya da sitelerdeki evsel atıkların nasıl toplandığı ve nasıl değerlendirildiği konusu çok önemlidir.

Evsel Atık Konteyner Neden Önemli?

Açığa çıkan tüm evsel atık depolama konteyner çeşitleriyle daha da verimli olacaktır. En basitinden kağıt, plastik, cam ve diğer atıkların toplanacağı farklı konteynerler kullanılmalı. Bu sayede açığa çıkan atıkların büyük kısmı geri dönüşümle ekonomiye kazandırılır. Sadece geri dönüşen kağıtlarla ne kadar ağacın kurtarıldığı düşünülürse evsel atıkların geri dönüşümünün sadece ekonomik değil aynı zamanda doğaya da ne kadar faydalı olabileceği görülür. Bunun için kullanılan çok farklı özellikte ya da ebatlarda konteynerler var. Ancak unutmayın ki bu çeşit bir konteyneri kullanıyorsanız o konteyner için uzman bir ekibin gelip içindeki malzemeleri geri dönüşüm tesislerine götürmesi gerekiyor. Aksi halde konteynerler zarar görebilir. Çünkü her konteyner aynı şekilde kullanılmaz. Örneğin metal ya da sert plastik malzemeden yapılan normal bir konteyner ile kağıtlar için yapılan daha farklı konteyner aynı özelliklerde olmaz.

Ayrıca evsel atıkların içeriği çok farklı olabileceğinden bu konteyner ve çevresi belirli aralıklarla ve düzenli olarak temizlenmelidir. En azından konteyner boşken özel karışımla konteynerin içi, dışı ve çevresi iyice yıkanmalı. Bu mümkün değilse çevresinde anti bakteriyel ya da diğer ilaçlarla su püskürtülmelidir. Bu sayede bu konteynerde ve çevresinde zararlı mikroorganizmaların çoğalmasını ve insan sağlığını tehlikeye atmasını önlemiş olursunuz. Eğer konteyner yerin altına monte edilmişse çevresinde özel önlem almalısınız. Evsel atık depolama konteyner çeşitleriyle artık sitelerin ve apartmanların da temizliği daha kolay olacak.