Deprem Konteyneri

Doğal afetlerin, depremlerin nelere mal olduğu dünyada da ülkemizde de görülmüş ve insanların bu olaylarla ne kadar büyük sıkıntı yaşadıkları medya da, internette geniş yer bulmuştur. Deprem zamanlarının, insanların evsiz-barksız kaldıkları, enkaz altında günlerce kalıp kurtarılmayı bekledikleri fotoğraflarla dolu olduğunu takip etmeyen herhalde yoktur. Deprem sonrasında insanların her şeye ihtiyacı olduğu için, gönderilen yiyecek-içecek, giysi ne varsa güvenle nakil edildiği, saklandığı için deprem konteyneri kullanılmaktadır.

Depremin yıkıcı yönü deprem konteyner ile toparlanmaya çalışılmış, kurulan deprem konteyneri hayat kurtarıcı olmuştur. İnsanlara ulaşması gerekenler, konteynerlerin darbeye, mevsimsel şarta karşı dayanıklı olması sayesinde mağduriyetleri gidermiştir. Bu ihtiyaçların saklanması, uzun süre muhafaza edilmesi yine konteynerlerle sağlanmaktadır. Deprem konteyneri, deprem zamanlarında belli merkezlerde, içerisinde battaniyeden, ilk yardım malzemelerine kadar içi dolu olarak bırakılan büyük dolaplardır. Bunlar özellikle belediyelerin insanların mağduriyetlerine çözüm üretmek için konulmakta, uzun süre sorunsuz bekleyip, hiçbir sorun olmadan saklanabilmektedir. Standart ölçülerde üretilmekte ve kaliteli malzemeler kullanılmaktadır. Her tarafı kapalı olduğu için rahatlıkla taşınabilmekte ve taşınırken kitlenmektedir.

Deprem Afet Konteyneri

Deprem sonrasında gerekli olan tüm destek, dünya çapında ya da ülke içerisinde verilmekte, bunlar konteyner sayesinde korunmaktadır. Bu eşyaların saklanmasında deprem konteyneri, hayatın devamı için hazırlanmıştır. Özellikle Marmara depremi bu konuda ülkemize büyük bir acı tecrübe olmuş, insanlar, günlerce yaşam mücadelesi vermiştir. Yaşam mücadelesinin en önemli noktası da hızlı bir şekilde bu deprem konteynerinden yararlanabilmek olmuştur. Kısa sürede kurulup, uzun ömürlü ve ekonomik olduğu için insanlara hızlı şekilde yardım edebilme imkanı böyle oluşmaktadır. Isı, nem, darp konteynerin etkileneceği durumlar değildir. Bu nedenle yardımın tam amacıyla yerine ulaşması için konteyner kullanımı şarttır demek mümkündür.

Aksi takdirde depremin zararlarını telafi etmek güçleşir. Özellikle temel besin ihtiyaçları hayatta kalmanın en gerekli ihtiyaçlar olduğu için bozulmadan yerine ulaştığında anlam ifade eder. Deprem olmadan bu konteynerin hazırlanıp, deprem yaşandığında etkilerini çabucak ortadan kaldırmak, olası yıkımın daha büyük olmaması açısından çok önemlidir. Depreme hazırlıksız yakalanıp, çaresizlik yaşamaktansa, deprem konteyneri hazır bekletmek düşündüğümüzden daha fazla hayat kurtarabilmektedir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir