İnsanlar maddi durumları gereği tüm ihtiyaçlarını sıfır yani kullanılmamış mal veya hizmeti alamamaktadır. Bu duruma istinaden ikinci el ürünler insan ihtiyacını karşılamaktadır. İkinci el ürünler kişilerden direkt olarak alınabilmektedir. Bu tür alış verişlerde alıcı ve satıcı kendi aralarında bir satış sözleşmesi tanzim ederler. Bu sözleşme gereği uyuşmazlık problemleri çözüme kavuşturulmaktadır. Bu satışın dışında bazı kurum ya da kuruluşlar tarafından veya şirket tarzında iş yapan firmalardan da ikinci el alımı yapılabilir. Bu tür kurumlar ikinci el alış veriş işlemlerinde kar elde ettiği için maliyeye kayıtlı bir sisteme sahip ve devlete vergi vermektedir. Bu nedenle satış sonrası tüm haklar devlet güvencesi altındadır. Bu amaçla insanlar ikinci el konteyner satın alabilirler.

2. El Konteyner

Konteyner, genellikle tek odadan oluşan hazır konaklama kabini anlamındadır. Bunun dışında seyyar lavabo ve duş kabinleri, satış büfeleri tarzında da bulabilir. Konteyner içerisinde insan ihtiyacını karşılayabilecek olan tüm olanaklar bulunur. Bu tür konaklama kabinlerine konteyner denmesinin nedeni kutu gibi bir şekle sahip olması ve hazır bir şekilde bulunuyor olmasıdır.

İkinci El Konteyner Kullanım Alanları

İkinci el konteyner, insan yaşamı içerisinde birçok alanda kullanılmaktadır. Bunların başında insan barınmasında kullanılmasıdır. Özellikle şehir dışlarında bulunan ve hobi bahçesi olarak kullanılan alanlarda dış çevrenin uygun olmayan şartlarından korunmak için konteynerlere ihtiyaç duyulmaktadır. Sahil ve benzeri alanlarda lavabo ve duş ihtiyacını karşılamak için konteynerler oldukça kullanışlıdır. Cadde ve ana yollar üzerinde insanların günlük olarak ihtiyaç duyabileceği ürünlerin satışının yapıldığı büfeler de konteynerler içerisinde bulunabilir. Bunların dışında, şantiye ve bazı toplama kamplarında acil konaklama ihtiyacı olan durumlarda konteynerlerin kullanımı en basit ve en hızlı yöntem olarak başvurulmaktadır.

2. El Konteynerlerin Avantajları

Konteynerlerin en büyük avantajı seyyar olması ve taşınabilir olmasıdır. Bu sayede kalıcı bir yere ihtiyaç duyulmaksızın tüm düz zemin zerine konteyner konuşlandırılabilir. Konaklama için konteyner kullanılması durumunda tapu da bulunmayacağı için ödenmesi gereken bir verginin de bulunmaması kullanıcılar için en büyük avantajlardan biridir. Konteyner kurulumu için herhangi bir proje veya teknik çizime gerek duyulmadığı için ekstra maliyetten de tasarruf edilmiş olur. Bunların dışında sahil kesiminde kullanılan konteynerlerin seyyar olması ve sezon bitiminde kaldırılabilir olması de avantajlı bir durum sağlamaktadır. Ayrıca ikinci el konteyner sayısının çok fazla olması ve ucuz olması da satın alımda oldukça avantajlıdır.

Konteynerlerin Tesisat Durumu

Konteynerlerin kullanımı için bir takım tesisata ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tesisatlar için en zaruri olan, elektrik ve su tesisatıdır. Elektrik tesisatı için bir proje çizimine gerek yoktur. Zaten konteyner içerisinde hali hazırda bir elektrik tesisatı bulunur. Su tesisatı içinde bu durum aynı olmaktadır. Su ve elektriğin bağlanabilmesi için yetkili kurumlara başvurarak abonelik ve tahakkuk işlemelerinin onayı gerekmektedir.