Deprem Konteyneri

Doğal afetlerin, depremlerin nelere mal olduğu dünyada da ülkemizde de görülmüş ve insanların bu olaylarla ne kadar büyük sıkıntı yaşadıkları medya da, internette geniş yer bulmuştur. Deprem zamanlarının, insanların evsiz-barksız kaldıkları, enkaz altında günlerce kalıp kurtarılmayı bekledikleri fotoğraflarla dolu olduğunu takip etmeyen herhalde yoktur. Deprem sonrasında insanların her şeye ihtiyacı olduğu için, gönderilen yiyecek-içecek, giysi ne varsa güvenle nakil edildiği, saklandığı için deprem konteyneri kullanılmaktadır.

Depremin yıkıcı yönü deprem konteyner ile toparlanmaya çalışılmış, kurulan deprem konteyneri hayat kurtarıcı olmuştur. İnsanlara ulaşması gerekenler, konteynerlerin darbeye, mevsimsel şarta karşı dayanıklı olması sayesinde mağduriyetleri gidermiştir. Bu ihtiyaçların saklanması, uzun süre muhafaza edilmesi yine konteynerlerle sağlanmaktadır. Deprem konteyneri, deprem zamanlarında belli merkezlerde, içerisinde battaniyeden, ilk yardım malzemelerine kadar içi dolu olarak bırakılan büyük dolaplardır. Bunlar özellikle belediyelerin insanların mağduriyetlerine çözüm üretmek için konulmakta, uzun süre sorunsuz bekleyip, hiçbir sorun olmadan saklanabilmektedir. Standart ölçülerde üretilmekte ve kaliteli malzemeler kullanılmaktadır. Her tarafı kapalı olduğu için rahatlıkla taşınabilmekte ve taşınırken kitlenmektedir.

Deprem Afet Konteyneri

Deprem sonrasında gerekli olan tüm destek, dünya çapında ya da ülke içerisinde verilmekte, bunlar konteyner sayesinde korunmaktadır. Bu eşyaların saklanmasında deprem konteyneri, hayatın devamı için hazırlanmıştır. Özellikle Marmara depremi bu konuda ülkemize büyük bir acı tecrübe olmuş, insanlar, günlerce yaşam mücadelesi vermiştir. Yaşam mücadelesinin en önemli noktası da hızlı bir şekilde bu deprem konteynerinden yararlanabilmek olmuştur. Kısa sürede kurulup, uzun ömürlü ve ekonomik olduğu için insanlara hızlı şekilde yardım edebilme imkanı böyle oluşmaktadır. Isı, nem, darp konteynerin etkileneceği durumlar değildir. Bu nedenle yardımın tam amacıyla yerine ulaşması için konteyner kullanımı şarttır demek mümkündür.

Aksi takdirde depremin zararlarını telafi etmek güçleşir. Özellikle temel besin ihtiyaçları hayatta kalmanın en gerekli ihtiyaçlar olduğu için bozulmadan yerine ulaştığında anlam ifade eder. Deprem olmadan bu konteynerin hazırlanıp, deprem yaşandığında etkilerini çabucak ortadan kaldırmak, olası yıkımın daha büyük olmaması açısından çok önemlidir. Depreme hazırlıksız yakalanıp, çaresizlik yaşamaktansa, deprem konteyneri hazır bekletmek düşündüğümüzden daha fazla hayat kurtarabilmektedir.

Konteyner Nedir Ne İçin Kullanılır?

Teknolojinin ilerlemesi ile hayatımıza yeni yeni giren kavramlar var. İşte o kavramlardan bir tanesi de konteyner ifadesi.  Bu yazımızda size, konteyner nedir ve ne için kullanılır sorularını yanıtlayacağız. Taşımacılık alanında en basit ifade ediş biçimiyle kısa ya da uzun mesafede kullanılan kutu tarzındaki ürünlere verilen isim ama özünde kapsamı bugün itibarıyla çok daha geniş.

Konteyner Çeşitleri Nedir?

Konteyner grubunda yer alan temel ürünler şunlardır:

 • Ofis konteynerleri
 • Gümüş WC Duş konteyneri
 • Gold WC duş konteyneri
 • Silver güvenlik konteyneri
 • Gold güvenlik konteyneri
 • 240 cm * 600 cm silver konteyner
 • 240 cm * 600 cm gold konteyner
 • 300 cm * 700 cm silver konteyner
 • 300 cm * 700 cm gold konteyner
 • Demonte konteyner
 • Konteyner evler
 • Zırhlı tipte olan konteyner
 • Birleşimli konteyner tipleri
 • Metropoller için özel olarak üretilen konteyner tipleri
 • Yatakhane konteyneri
 • Yemekhane konteyneri

 

Yukarıda yer alan listeden de görüleceği üzere kapsam oldukça geniş ve tıpkı prefabrik yapılarda olduğu gibi burada da karşımıza çok değişik beklentilere hitap eden seçenekler çıkıyor ve her biri farklı kesimlere hitap ediyor.

Bu tip sistemler çok rahatlıkla her yere taşınabilen kişilerin kendi istediği biçimde yapılabilen yapılar olduğu için hıza karşı yarışanların olduğu bir dünyada oldukça revaç görüyorlar.

Kutu gibiler ve insanlar diledikleri zaman diledikleri yere konteyner ürünlerini rahatça taşıyabiliyor.

Konteyner Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Normalde üstte yazının en başında da ifade edildiği gibi bu tip üniteler değişik amaçlarda taşıma amaçlı olarak kullanılan portable sistemler ve o sistemlerde kendi içinde alt modellere ayrıntılarına uzun ya da kısa mesafede değişik tarzda az ya da çok ürün taşınması amaçlı olarak kullanılıyorlar ama bu ürünlere  yani yapı tarzında olan ürünlere baktığımızda dikkat etmemiz gereken en temel husus mutlaka gerçekten beklentilerimize yanıt veren bir ürünün seçilmesi gerektiği.

Tam da bu noktada sağlam bir araştırma yapmakta ve bu alanda problemsiz aksaksız hizmet verecek kurumsal firmalardan böylesi bir hizmetin alınmasında fayda vardır.

Fiyat konusunda araştırma yapılması önemlidir.  Kullanılan malzeme konusunda da mutlaka bilgi sahibi olunmalı.

Kamp Konteynerleri

Konteyner sahibi olmak artık çok kolay ve daha güvenli yapı sahibi olmak anlamına gelmektedir. Kaliteli firmalardan satın alınan konteynerler, ISO garantisiyle üretilmekte, her şarta uygun milimetrik hesaplarla tasarlanmaktadır. Lojistik deyince akla ilk gelen konteynerler, en korunaklı ve sağlam alternatiflerdir. Uzun yolculuklarda yüklenerek taşımacılıkta kullanılmaktadır. Boy boy ve çeşit çeşit konteynerler hangi ürün taşımak için uygunsa tercih edilmektedir. Uluslararası taşımacılık deyince, soğutmalı ve kilitli olarak dünyanın her yerine gönderilmektedir. Taşımacılıkta kullanılan konteynerlerin her tarafı kapalı olanları da, yükün ağırlığına göre sadece yan taraflarının kapalı olduğu konteynerler de bulunmaktadır. Yeter ki kapısından ve üst tarafından geçebilecek ürünler yerleştirilsin, sorunsuz bir şekilde deniz, hava, demir yolu ile nakliyeler yapılmaktadır. Kamp Konteynerleri

Özellikle deprem ve afet zamanlarında, afetzedelere yardım götürmek konteynerlerle son derece sağlıklıdır. Taşınan yiyecekler-içecekler kesinlikle bozulmaz, yapılan yardımlar böylece israf olmaz. Üst üste istiflemeye de uygun olduğu için az konteynerle çok mal taşımak mümkün olmaktadır. Yaşam alanı olarak kullanılan konteynerler yine özellikle afet zamanlarında gerekli olduğu için, insanlara bu zamanlarda barınma sorununu çözmek için gönderilmektedir.

Kamp Konteynerleri

er türlü mevsimsel şarta uygun ve dayanıklı olan bu yapılar ev sahibi olmak isteyenler için de uygundur. Kısa süreli yaşam alanı kurmak için, hem az parayla hem de daha çok avantajla piyasada satışa sunulmaktadır. İstenilen her yere kolayca kurulabilen, her yere rahatlıkla taşınabilir, tasarım ve görsellik açısından ülkemizde de artık hızla yayılmaya başlamıştır. Demonte edilip, istenilen her yere montajı kısa sürede yapılarak barınma ihtiyacına çözüm olmaktadır. Son sistem izolasyon sayesinde kesinlikle gürültü ve ısı geçirmez. Projeye göre, fiyat belirlenmekte, gerektiğinde ekleme ve çıkarma yapılmaktadır.

Bu yapılar kısa süreli tatillerin kampların da gözdesi halinde, kamp malzemelerinin güvenle saklanabileceği yapılar olarak kullanılmaktadır. Kamp süresince tüm oluşabilecek tehlikelere karşı tasarlanmış kamp konteynerleri çadırların yerini tutarak, ideal bir alternatif haline gelmiştir. Hem doğayla baş baş olmak hem de huzurla kamp yapabilmek artık teknolojinin bu üretimiyle son derece kolay hale gelmiştir. Dağda, ormanda rahatlıkla yaşanabilecek yapılardır.

Prefabrik Şantiye Binaları

Yaşam kalitesi, konforu, hem pratik hem ekonomik oluşu prefabrik konteynerler dikkat çekici bir gelişme gösteriyor. Son dönemlerde yoğun talep gören prefabrik binalar doğa dostu, depreme karşı dayanıklı, ısı yalıtımı yapılmış korunaklı özelliklere sahip. Sadece rağbet gören tek katlı, çift katlı prefabrik evler için değil iş alanları içinde tercih ediliyor. Tüm mimari projeler ve statik hesapları AUTO CAD ve SAP 2000 programları ile yapılır. Prefabrik binaların yapılacağı yerler, yapıyı etkileyecek yüklerin hepsi dikkate alınarak yapılır. İç kısmında kullanılan tüm ürünler, aksesuarlar modern ve ihtiyaca göre belirlenerek teknolojik olarak döşeniyor. Yapı sektöründe uzun ömürlü büyük işletmelerin, kurumsal yapıların, resmi kuruluşların göz bebeği. Örneğin prefabrik sosyal tesisler.  Prefabrik Şantiye Binaları

Pratik, güvenli, hızlı bir sistemle donanımı ve tertibatı ile çok yönlü avantajları ile prefabrikler olağanüstü yapı tekniği ile teknolojik imkanlar sunarak insanlara avantaj sağlıyor. Madenlerde, inşaatlarda şantiye alanlarında sıklıkla gördüğümüz prefabrik şantiye binaları ise personelin ihtiyaçlarına göre dizayn ediliyor. Korunaklı, kapalı mekanlar personelin hem vaktini geçirdiği, hem de yatakhane olarak kullanılan binalar üstün performans sergiliyor. Sandviç panel sistemi ile hava şartlarına göre düzenlenen binalar da güvenlik ön planda tutuluyor.

Prefabrik Şantiye Binaları

Prefabrik şantiye binalarını teknolojisi ve kalitesi ile sağlıklı, sıcak ortamı ile tüm işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte. Prefabrik ofislerde özellikle şehir dışında iş merkezlerinin tercih ettikleri yapı sistemi. Şantiye binalarında hem çalışma, hem satış ofisi olarak kullanılan bu binalar dayanıklılığı ile konforu ve modern görüntüsü ile işletmelerin en doğru kararları. Üstün performans, güvenli, kaliteli bir çalışma ortamı sunuyor. Personelin ihtiyaçları göz önünde tutularak yapılan prefabrik ofisler korunaklı bir yalıtım sistemine de sahip. Dışarıdan bakıldığında görüntüsü son derece modern, içerisi de ferah ve konforlu

Prefabrik ve Konteyner Yapılar

Hazır yapı sektörü hayatımıza girdiğinden beri daha kısa sürede, daha uygun fiyata yapı sahibi olmak mümkün olmaktadır. Daha güvenli ve dayanıklı olarak üretilen, fabrikadan tek tip üretildiği için hata payı olmayan konteyner ve prefabrikler kullanışlılık açısından beton yapılardan daha çok tercih edilmektedir. Prefabrik ve konteyner yapılar doğal afetlere karşı dayanıklı olmasıyla depremde barınma ihtiyacını çözmüştür. Yazlık dendiğinde artık şehir dışında preabrik ve konteyner yapılar fazlasıyla artmıştır.

İstenilen her yere kolaylıkla taşınabilen hazır yapılar çok kısa sürede kurulmaktadır. Hem ferah hem aydınlık evler için bu yapılar en uygun seçeneklerdir ki bunun aksi yönde önyargıları kullanan kişiler kırmaktadır. Şıklık konusunda, betonerme yapılardan daha çok tercih edilmektedir. Hazır yapı sahibi olmak isteyenler istedikleri tarz ve tasarımları, satın aldıkları firmalara belirttikleri sürece, istekleri dışında hiçbir parça ve renk kullanılmamaktadır. Mevsimlik olarak rahatlıkla yaşanabilen hazır yapılar, kalıcı kullanımlar için de uygundur.

Kısa vadeli kullanımlar için özellikle konteynerler kullanılmaktadır. Daha çok inşaat, büyük çaplı organizasyon, piknik, konser gibi etkinlik alanlarında barınma ve tuvalet, banyo ihtiyacını karşılamaktadır. Elbette ihtiyaçlara göre de kullanım alanlarında değişiklik olmaktadır. İstendiğinde ofis, yemekhane, sosyal tesis gibi seçeneklerde de prefabrik ve konteynerleri görmek mümkündür.

Prefabrik ve Konteyner Yapılar

Dayanıklı olmaları, uzun süre kullanım açısından çok önemlidir. Hazır yapı sahibiyseniz ve ihtiyaç dahilinde bunları kullanacaksanız, her yıl yapı satın almak ve kurmak istemezsiniz ve buna her yıl para vermek elbette maddi açıdan sıkıntı yaratır. Yaklaşık 50 yıla kadar kullanabileceğiniz hazır yapılar mevsimsel tüm özelliklere dayanıklı olduğu için, dünyanın her yerinde gönül rahatlığıyla kullanılabilecek kalitede üretilmektedir.

Çimento ve çelik, hazır yapı üretiminde kullanılan malzemeler olarak dayanıklılığı arttırmakta, ısı ve ses yalıtımları genelde kullanıldığı için çevreye zarar vermeden, yaz kış ısı dengesinin olduğu yapılar olarak artık her yerde karşımıza çıkmaktadır. Hazır yapıları satın aldıktan sonra uzun süre bekleme durumu olmaz. İstenilen ölçülerde ve sistemde hazır yapılar sipariş üzerine kısa süre içerisinde elinizde olur ve kolayca monte edilerek kurulur. Böylece beton yapılar gibi yapım aşamasını uzun süre bekleme gibi durumlarla karşılaşmazsınız. Kolay nakliye çok tercih edilmesinin sebeplerinden biridir.

İso Yük Konteyneri

Uluslarası standartlara göre tasarlanmış, koruma ve taşıma amaçlı kullanılan konteynerler, taşımacılık sisteminin demirbaşıdır demek mümkündür. ISO yük konteynerleri, hasarsız ve verimli şekilde ticaret yapabilme amacıyla kullanılır ve uluslarası nakliye için güvenle çalışma yapmak için üretilmiştir. Uzun yıllar kullanılması da bu anlamda sorunsuz taşımacılık yapmak için garantilidir. İso Yük Konteyneri

Yapı olarak prefabrik sistemlere benzemekte, lojistikte çeşitli ihtiyaçlar için tasarlanmaktadır. Açılıp kapanmadan, birkaç araç değiştirerek, kolayca taşınmaya uygun dizayn edilmiştir.Taşıma aracından bağımsız olarak, teknik vasıtalarla araçlar arası taşınma kolayca yapılabilmektedir. Yük doldurma ve boşaltma kolayca yapılabilmektedir. Her şarta dayanıklıdır, bu da konteyner içindeki yüklerin zarar görmeden gideceği yere ulaşması konusunda donanımlıdır. Birçok çeşit yükü, aynı konteyner içinde taşıyabilmek mümkündür. Kısa sürede yükleme ve boşaltma yapılır.

 

İso Yük Konteyneri

 

Zamandan tasarruf yapmak için idealdir. Bozulabilecek yiyeceklerin, kırılabilecek eşyaların hasar görmemesi için en güvenilir yöntem konteynerle taşımadır. Genelde bozulabilecek türden sebze ve et türleri tahıl ya da kahve gibi ürünlerin şehirden şehire ya da ülkeden ülkeye taşınmasında kullanılmaktadır. Kesinlikle hava ve su sızdırma gibi durumlarla karşılaşılmaz. Yükleme yaptıktan sonra kitleyip, güvenli yolculuklar yapılabilmektedir. Paslanmaya karşı dayanıklıdır. Yüksek nitelikli çelik kullanılarak üretilmiştir. Birbirinden farklı çeşitleri bulunmaktadır. Hepsi farklı tür yük taşımakta ve buna göre dizayn edilmektedir. Bunların genelde yan taraflarında, köşelerinde, ortalarında kaliteleri hemen hemen aynıdır.

Ağır makina taşımak için flatrack konteynerler kullanılmaktadır. Düz bir platform ve raflardan oluşan bu türün yan duvarları bulunmamakta, bazılarında uç perde olabilmektedir. Katlanabilir çeşitlerdir. Open-top konteynerler ise tahıl, kömür gibi zor taşınabilen yükleri taşır. Yüklemeler bu konteynerlerde üst taraftandır. Üstü açıktır. Soğutucu konteyner çeşitleri ısı yalıtımlı olup, dondurulmuş ve soğutulmuş ürün taşımaktadır. Klimaları vardır. Isı, içerde istenilen seviyede bu şekilde tutulur. En çok kullanılan konteyner türleri ise kuru yük ISO konteynerleridir.

Bu konteyner türlerinin kullanımı çok eski zamanlara daynamaz. Talepler doğrultusunda tanınmaya ve yayılmaya başlanmıştır. Firmalar ürün taşıma ücretlerini bu konteynerlerle düşürmektedir. Ürünlerin istenen zamanda, istenen adreste olması bu şekilde eski sistemlere göre daha kolay hale gelmiştir.

 

Yatakhane Konteyner

Çalışma hayatı genel olarak önemli bir üretim mekanizmasının içerdiği alanları kapsar. Bu açıdan bakıldığı zaman çok sayıda önemli gelişme hakkında tespitler yapabilmek mümkün olmaktadır. Bu noktada çalışma hayatı ile alakalı olarak var olan alanların özelliklerinden de bahsedilebilir. Bahsi geçen sahaların her biri için belirgin birtakım özelliklerin varlığı söz konusu olmaktadır. Bu özellikler genel olarak birtakım koşulların varlığı ile de yakından alakalı özelliklerdir. Yatakhane Konteyner

Söz konusu olan bu durumla alakalı olarak sektörel çeşitlilik diğer bir belirleyici unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bahsi geçen bu durumlar arasında inşaat sektörü için çok önemli bir çoğunluğu içinde barındırdığını ifade etmek gereklidir. Çünkü sektörel anlamda çok yaygın bir hizmetler toplamına denk gelmektedir. Bahsi geçen bu durum çalışan insan çoğunluğunu da belirgin ölçüde etkili kılmaktadır. Günümüzde gerek yurt içinde ve gerekse de yurt dışında çok sayıda insan inşaat sektöründe çalışmaktadır. İnşaat sektörü ile alakalı olan bu durum bu sektörün çeşitli özelliklerinin de anlaşılmasını sağlar.

Yatakhane Konteyner

Çalışanların çok sayıda olması, iş düzeninin farklı bir biçimde sağlanmasına etkili olmuştur. Bu durum iş yoğunluğu nedeniyle, şantiyelerde çalışan işçilerin belirli ölçüde yatılı olarak çalışma hayatına devam etmeleri ile açıklanabilir. İşçiler için sağlanan bu durumun şartlarla da ilgisi çoktur. Kiralık yatakhane konteyner bu anlamda şantiyeler için en gerekli varlıklardan biridir.

Bahsi geçen konu ile alakalı olarak inşaat sektörünün çok ciddi şekilde geliştirilmesi söz konusu olmaktadır. Çünkü genel olarak önemli bir iş yoğunluğu geçerli olan en önemli detaylardan biridir. Kiralık yatakhane konteyner bu açıdan önemli detayı meydana getirir.

Kiralık yatakhane konteyner belirli bir süre için gerekli olan konteynerleri kiralama lüksü sağlar. Daha az maliyetle gereksinim duyulan konteynerler elde edilir.

Atık Konteyner Alırken

Hayatımızın içinde yer alan nakliye ve alışveriş kısımlarında ki bazen konaklama dalında hem çok eski zamanlardan bu yana hem de günümüzde kullandığımız bu gizli arkadaşlarımız olan konteyner ailesinden bahsedelim.

Bu ürün dalında birçok çeşit ve yine çeşitli boyutlar yer almaktadır. İhtiyacınıza göre en uygun konteyner alımı için satın alma yapacağınız siteden yardım isteyebilirsiniz. Konteyner boyutları fit(feet) terimiyle ölçülmektedir ve Fit İngilizlerde kullanılan bir uzunluk ölçüsü birimidir. Fit (Feet)’in ft ve ‘ şeklinde kısaltmaları vardır. 1 fit 30,48 cm uzunluğundadır.
Günümüzde konteynerler daha çok ulusal nakliye dalında kullanılmaktadır.

Örneğin Çin’den aldığınız ürünler büyük konteynerlere doldurulup gemiler aracılığı ile sizin ülkeniz ve diğer ülkelere dağıtılmaktadır. Aynı şekilde sürat teknenizi veya arabanızı da konteyner ile nakliye edebilirsiniz. Satın alma işlemi sizin bütçenize pahalı geliyorsa bazı firmalar kiralık konteyner hizmeti vermektedir.

Yerel Kullanım dışında bir çok hizmete ev sahipliği sunan konteynerler biz insanların atıklarını da taşımakta.

atık konteyner
atık konteyner

Bunlar ;

Tıbbi Atıklar – Kimyasal Atıklar – Tehlikeli Atıklar (Patlamamış El Bombaları veya Füzeler) diğer adıyla Silah ve Mühimmat Atıkları vb. gibi birçok kategori de hizmet vermektedirler.

KONTEYNER SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ ?
1. Satıcı firmanın güvenilir olması, yasal bir şekilde faaliyetlerini sürdürmesi.
2. Üretilen konteynerler ISO Standartlarına uygun üretilmesi.
3. Seçeceğiniz konteyner ihtiyacınıza uygun büyüklükte ve hacimde olması.
4. Konteynerlerin gümrükte sorun yaşamaması için sertifikalı ve yasal ürün içermesi.
5. Konteynerin nakil ettiğiniz ürünü taşıması için ona uygun malzemeden yapılması.

Atık Konteyner Alırken

Bütün bu şartlar doğru şekilde sağlandığında oldukça başarılı konteyner ile nakliye işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Uygun ve güvenilir konteynerler için biraz araştırma yapmanız yeterli olacaktır. Umarım bu yazı size yardımcı olmuştur.
Konteynerleri nakliye dışında konaklama olarak kullanmak isterseniz eğer alacağınız sorumluluk ve yapacağınız araştırma biraz daha fazla olmalıdır. Çünkü içinde yaşamak çok daha farklı bir boyut.

Konaklama için alacağınız konteyner iklim şartlarına uygun ve dayanıklı, Tesisat kurulumuna destek veren, Güvenlik için iyi kilit sistemine sahip olan ve refahınız için isteğinize göre geniş olmalıdır. Son zamanlarda piyasada rağbet gören, modifiye konteynerler bu iş için çok daha uygun ve dileğinize göre şekil alacaktır.

Soğuk Oda Konteyner

Günümüzde önemli birtakım iş koşullarından bahsetmek gerekmektedir. Bu koşullar her bir alan için önemli bir değişiklik arz eder. Çünkü her bir sahada farklı malzemeler kullanılır. Bu noktada gelişen teknolojinin etkisinden faydalanıyor olduğunu da ayrıca ifade etmek gerekmektedir. Soğuk Oda Konteyner

Teknolojik gelişimin alanlar üzerindeki etkisi, çeşitli araç gereçlerle açıklanır. Diğer yandan çeşitli makine ve sistemler bu alanların vazgeçilmezleri arasında bulunur. Farklı üretim alanlarının olduğunu ifade etmek önem arz etmektedir. Bu üretim alanları için mevzu bahis olan asıl ürünler farklı kategorilere ayrılmaktadır. Bu noktada belli başlı sektörlerin temel üretim dahilinde yer aldığını ifade edebiliriz. Temel üretim dahilinde olanlar için çok daha önemli bir alandan bahsetmek gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman yiyecek sektörünün çok ciddi bir öneme sahip olduğunu ifade etmek gerekmektedir.

Yiyecek sektörü için özellikle taze yiyecek alanında önemli çalışmalar yapıldığını ifade etmek gerekmektedir. Zira taze yiyeceklerin, taze kalması amacı ile çok önemli bir çaba gösterilmektedir. Bu durum çeşitli teknik ürünler ile sağlanmaktadır. Özellikle taze tutucu olarak soğuk havanın kullanılması en önemli detaydır. Bu noktada soğuk oda konteyner kullanımı çok büyük bir öneme sahiptir.

Soğuk Oda Konteyner

Konteynerler genel olarak önemli bir kullanım alanına sahiptir. Bu anlamda özellikle çeşitli ürünlerin muhafazası için kullanılan sistemlerdir. Konteyner kullanımının en önemli amaçlarından bir tanesi de seyyar ürünler olmalarıdır. Bu anlamda soğuk oda konteyner önemli bir kullanıma sahiptir.

Soğuk oda konteyner kullanımı, çeşitli yiyeceklerin taze tutulması amacı ile kullanılmaktadır. Özellikle yiyecek sektörü için vazgeçilmez bir kullanım olması dikkat çeker. Diğer yandan taşınabilir ürünler olması, üreticiler tarafından büyük önem taşır. Bu sayede taşınır yiyeceklerin nakli, ürünler herhangi bir değişime uğramadan sağlanmış olur.

Konteyner Binalara Dair

Dilimize yabancı dillerden giren sözcükler var ve kimi zaman insanlar konu ile alakası yok ise anlamakta zorlanıyorlar. İşte o sözcüklerden bir tanesi de konteyner sözcüğü. Sözcük tahmin etmek çok da zor olmayacağı gibi İngilizce dilinden Türk diline geçmiş durumda ve orijinali ise Container.

Bu sözcük dilimizde sadece konteyner olarak değil kontenyır olarak da iki farklı biçimde kullanılabiliyor.  Peki, ama nedir bu sözcüğün anlamı derseniz sözcük anlamı olarak karşımıza çıkan kavram şudur: Herhangi bir metanın malın bir yerden bir yere hiçbir biçimde  hasara uğramadan ulaştırılmasına ve  paketleme masraflarından  tasarruf edilmesine olanak veren, uluslararası  alanda ticari taşımacılıkta kullanılan basit görünümlü ama oldukça kullanışlı olan kutu görünümde olan ve değişik malzemelerden üretilebilen ürünlere verilen isimdir. Bir tür taşımacılık ünitesi olarak da adlandırmak mümkündür.

Konteyner Yapıların Özellikleri ve Avantajları

Konteyner  taşıma araçları üstte de ifade edildiği gibi paketleme konusunda sistemi kullanan kişiye oldukça büyük kolaylık getiren bir araçtır. Bunun yanı sıra rahat ve kolay bir kullanımı olması sistemin en önemli avantajları arasındadır. Farklı malzemelerden üretilebilir olmalarına rağmen ağırlıklı olarak çelikten üretilirler. Standartlara uygun olarak 20 feet ve 40 feet olmak üzere iki farklı uzunlukta üretilirler.  Uzun yollarda taşımacılık için en ideal olan ünitelerdir.

Konteyner Binalara Dair

Konteyner olarak karşımıza çıkan temel ürünler şunlardır:

Genel Amaçlı Konteyner: Standart konteynır olarak da adlandırılan ünitelerdir. Genel amaçlı olup piyasada en sık kullanılan konteyner çeşididir.
High Cube Konteyner: Bir üstte yer alan modelden farklı olarak daha hacimli olan malzemeleri taşımak için kullanılırlar. Yapıları buna müsaittir.
Soğutuculu Konteynerler: Kapıdan girmesi mümkün olmayan malzemeler için kullanılan konteyner çeşidi olarak ifade edilebilir. Ayrıca soğutucu özelliği mevcuttur ki bu da adından anlaşılmaktadır zaten.

Üstü Açık Konteynerler: Adından anlaşılabileceği gibi üstü açık tipte olan modellerdir. Üstleri branda ile kapatılabilir. Üstü Açılabilir Konteynerler: Uzun ve ağır yüklerin taşınabilmesi için özel olarak üretilen konteyner çeşididir. Tavanları açılabilir çelikten yapılır. Açık Konteyner: Tavanı ve yan duvarı olmayan konteyner türüdür.