Yük Konteyner

Çeşitli alanlarda ürün taşımak zorunda kalabilirsiniz ama ürünlerinizi nasıl daha uygun fiyata ve daha fazla taşımanız gerektiği konusunda bir fikre de sahip olmayabilirsiniz. Bu nedenle de öncelikle ürün taşımacılığı yapan firmaların bu ürünleri nasıl daha fazla taşıdıklarını ve bu durumdan nasıl avantaj sağladıklarını araştırmanız gerekiyor.Pek çok firma taşımacılık için konteynerleri tercih ediyorlar. Yük konteyner, her zaman kişilere pek çok avantaj sunuyor. Bu avantajlar arasında ilk madde güvenli taşımacılıktır. Belki kısa mesafe taşımacılığında bir sıkıntı doğmayabilir, ama konu uzun mesafe taşımacılığı ise o zaman mutlaka pek çok problem de peşinden gelecektir.

Öncelikle taşıma işi her zaman riskli bir iştir. Kara taşımacılığı ile ürünlerinizi başka bir şehre gönderiyorsanız taşıyan kamyonlar ya da tır kaza yapabilir ve bu da ürünlerinize zarar verebilir. Eğer demir yolu taşımacılığı yapıyorsanız bu biraz daha güvenlidir ama yolda başınıza ne geleceği hiç belli olmaz. Deniz yolu taşımacılığı en riskli taşımacılıktan biridir. Çünkü denizin ne getireceği belli olmaz. Fırtınalar özellikle ürün taşımacılığı yapan gemileri etkilemektedir. Bu nedenle de ürünleriniz için her zaman yük konteyner büyük bir önem taşımaktadır.

Bu yük konteyner her zaman sizlerin iyiliği için vardır. Yani ürünlerinizin tüm bu sayılan etkilerden korunabilmesi için çelikten bir duvar ile örülmüş olması gerekiyor. Konteynerlerin tamamı da bu çelik duvarlardan oluştuğu için ürünlerinize kalkan etkisi yaratıyor. Bu kalkan sayesinde ürünleriniz hiçbir şekilde bir darbe ile baş başa kalmıyor.

Yük Konteyner Satın Alırken Firma Seçimi

Günümüzde pek çok konteyner firması bulunuyor. Bazıları direkt konteyner adı altında kimisi ise prefabrik yapı adı altında hizmet veriyor. Adı her ne olursa olsun sizlere pek çok avantaj sunmak zorundalar. Çünkü öncelikle kişilerin bu firmaları tercih edebilesi için ortada net kanıtlar ve referanslar olması gerekiyor. Yani bir firmanın aşağıdaki özellikleri barındırması gerekiyor.

  • Kaliteli bir konteyner firmasının fiyatlarının her zaman müşteri odaklı olması gerekiyor. Ne piyasanın çok altında ne de piyasanın çok üzerinde olmalıdır. Bir kere ne kadar pahalıysa o kadar kalitelidir sözü bu sektör için geçerli değildir. Çünkü her konteyner aynı çelikten üretilmektedir.
  • Firmalar sizlere özel tasarımlar yapabilmelidir. Yani eğer siz standart ölçüler yerine kendinize göre bir ölçü vermek ve öyle bir konteynere sahip olmak istiyorsanız firmaların bu isteği gerçekleştirebilmesi gerekiyor.
  • Firmaların garanti kapsamındaki ürünleri sizler ile buluşturması gerekiyor. Çünkü ticari yük konteyneri uzun kullanım sürelerine sahiptir ama sorun çıktığı zaman onarılmaktadır.
  • Aynı zamanda da firmaların her zaman müşteri odaklı olması gerekiyor. Yani müşteri her zaman haklıdır politikası ile çalışan firmaların her zaman daha çok kazandırdığını kabul etmek zorundasınız.

Anlayacağınız üzere bir firma seçimi daha sonrasında kar sağlamanız için oldukça önemlidir. Tabi ki sıfır ve yeni yük konteyner yanında bir de ikinci el konteynerler bulunuyor. Bu ikinci el konteynerler de satın alınabiliyor ve sizlerin işlerini görebiliyor. Yani özellikle de maddi açıdan da avantaj sağlamak istiyorsanız o zaman mutlaka sizlerin de bu ikinci el konteynerleri değerlendirmeniz gerekiyor. Bunu yaparak maddi açıdan avantaj sağlarken yine bir konteynerden aynı işlevi de almış olursunuz. Yük konteyner sayesinde ticari açıdan çok daha başarılı yerlere gelebilir ve büyük avantajlar sağlayabilirsiniz. Sadece yapmanız gereken kaliteli bir firmadan satın almak bu konteynerleri ve ona göre hareket etmektir. Tabi ki bir de içlerinde ne taşıdığınızın da önemi büyüktür.

Yük Konteyneri Ölçüleri

20 lik konteyner özellikleri aşağıdaki gibidir.
Genişlik 2,36 m, Uzunluk 5.90 m, Yükseklik 2.36, Hacim 33 m³, Boş ağırlık 2.309 kg, Yük kapasitesi 21.700 kg.

40 lık konteyner DC Özellikleri aşağıdaki gibidir.
Genişlik 2,36 m, Uzunluk 11.99 m, Yükseklik 2.34 m, Hacim 67 m³, Boş ağırlık 3.708 kg, Yük kapasitesi 26.780 kg.

40 lık konteyner HC Özellikleri aşağıdaki gibidir.
Genişlik 2.34 m, Uzunluk 11.97 m, Yükseklik 2.68 m, Hacim 77 m³ Boş Ağırlık 3.990 kg Yük Kapasitesi 26.780 kg.

Yük Konteyner Çeşitleri

Genel Amaçlı konteyner Standart konteynerler genel yükleri taşır ve sık kullanılan konteynerdir. Standart konteynerin duvarları kapalıdır, Ön arka kapıları vardır. Kargo için tasarlanmıştır. Ölçüleri 20′ ve 40′ ve 45′ bazen de 54′ uzunlukta konteynerlerdir.

High Cube Konteyner

Standart konteynerler ile fiziki yapısı yakındır. Yüksekliği 2896mm yüksekliği vardır. Genellikle 40′tır. Kuru yük yüklenir, hafif yükler yüklenebilir. 2,7 metre dahil gabari yük taşınabilir.

Soğutuculu Konteynerler

İçerisinde bozulacak malzeme olsa dahi, soğutma özelliği ile onu gitmesi gereken noktaya güvenle götüren konteyner türüdür. Havalandırması ve kendi içinde bir soğutma sistemine sahiptir. Bozulacak ürünleri taşıyabilir.

Üstü Açık Konteynerler

Üstü açık konteynerin en önemli özeliği, üstü açık olduğu için daha fazla yük alabileceğidir. Genelde yüklemeden sonra üstü branda ile örtülür Üstünün açık olmasının bir diğer avantajı da sığmayan ürün ve ürünlerin kolayca üstten yüklenmesidir.

Açık Konteynerler

Açık konteynerlerin tavanı ve duvarı mevcut değildir. Hiç bir konteynere sığmayan yükleri taşıması amacı ile kullanılır. Özellikle iş makinesi, araç, jeneratör gibi iş makineleri, araç gereçler taşınır.

Tank Konteynerler

Tank konteyner sıvı, gaz (petrol, doğalgaz) vb yükleri taşımada kullanılır. Silindirik tank çeliktir. Şekli dikdörtgen konstrüksiyon biçimindedir. Taşınırken sallanma oranı ile tehlike yaratabilecek kimyasal maddelerde taşındığından %80’i dolu olmalıdır. Sıcaklık ile oluşacak genleşmeyi de unutmamak gerekir. Bu konuda ki sınır ise %95 doluluğun sağlanmasıdır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir